WYPOWIEDZENIE UMOWY OC
RODZAJE I TERMINY
  • ZMIANA UBEZPIECZYCIELA (art.28 ust.1)
    Wypowiedzenie umowy OC zawartej na okres 12 miesięcy posiadacz pojazdu może złożyć w dowolnym momencie jej trwania, najpóźniej jednak w przedostatnim dniu jej ważności. Umowa OC rozwiąże się z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta i nie odnowi na kolejne 12 miesięcy.
    Najpóźniej w ostatnim dniu ważności ubezpieczenia należy zawrzeć nową umowę z wybranym ubezpieczycielem.
    W przypadku, gdy właściciel pojazdu nie złoży wypowiedzenia przed końcem okresu na który została zawarta umowa OC, nastąpi automatyczne wznowienie na kolejne 12 miesięcy.  
  • WYPOWIEDZENIE NABYWCY (art.31 ust.1)
    Wypowiedzenie umowy OC nabywca pojazdu może złożyć w dowolnym momencie jej trwania po dacie zakupu pojazdu. Zostanie ona rozwiązana z dniem złożenia wypowiedzenia w siedzibie ubezpieczyciela, lub w przypadku wysłania listem poleconym, w dniu wysłania (liczy się data stempla pocztowego). 
    W przypadku, gdy nabywca nie wypowie umowy OC nabytej z pojazdem, będzie ona ważna do końca okresu, na który została zawarta, ale nie nastąpi jej automatyczne wznowienie na kolejny okres ubezpieczenia. 
  • WYPOWIEDZENIE Z TYTUŁU PODWÓJNEGO UBEZPIECZENIA (art.28a ust.1)
    Wznowioną z mocy ustawy umowę OC posiadacz pojazdu może wypowiedzieć pod warunkiem posiadania w tym samym czasie umowy ubezpieczenia OC w innym zakładzie ubepieczeń. Wypowiedzieć można wyłącznie umowę automatycznie odnowioną.
 
SPRZEDAŻ POJAZDU
Zbywca jest zobowiązany przekazać kupującemu dokumenty potwierdzające zawarcie ubezpieczenia OC, w ciągu 14 dni zgłosić sprzedaż pojazdu ubezpieczycielowi, oraz w ciągu 30 dni zgłosić sprzedaż w urzędzie, który dokonał rejestracji.
Zawiadomienia dokonuje właściciel, na którego pojazd był zarejestrowany.
Zgłoszenie zbycia pojazdu nie jest wyrejestrowaniem (wycofaniem z ruchu), a jedynie zawiadomieniem o zmianie właściciela pojazdu. Dokonanie rejestracji pojazdu przez nowego nabywcę nie zwalnia poprzedniego właściciela z obowiązku powiadomienia o zbyciu tego pojazdu.
Często zbywcy zapominają o tym obowiązku, a jest to w ich interesie, aby w przyszłości uniknąć problemów z ewentualnymi szkodami, lub kolizją z prawem nowego nabywcy.